Akébia päťpočetná (Čokoládový vinič) 40-50 cm, kont. 2l, vyviazaná

Vyhľadávaná okrasná liana s voňavými kvetmi a jedlými plodmi.

 
Botanický názov:
Akebia quinata
Kontajner:
2 l
Predajná veľkosť:
40-50 cm, vyviazaná
Obj. čislo:
5044
Dostupnosť
skladom
 
Cena s DPH:
14,99 €
Cena bez DPH:
12,49 €
-+

Akébia päťpočetná (Čokoládový vinič) 40-50 cm, kont. 2l, vyviazaná

Vyhľadávaná okrasná liana s voňavými kvetmi a jedlými plodmi.

Parametre a vlastnosti

Farba kvetufialovo hnedá
Doba kvitnutiaIV - V
Stanoviskoslnečné, polotieň
Pôdavzdušná, priepustná
Výška10 m (nestrihaná)
Intenzita rasturýchlo rastúca
Použitieterasy, balkóny, pergoly, altánky
Zber plodovIX - X
Mrazuvzdornosť-28°C
Český názovAkébie pětičetná (Čokoládové víno)

Charakteristika a pestovanie

Charakteristika: Akébia päťpočetná je rýchlo rastúca liana, ročne narastie 1,5 - 2 m. Kvety sú fialovohnedé, usporiadané v strapcoch a vyznačujú sa intenzívnou vôňou. Jedlé plody sú zelenofialovej farby, asi 10 cm dlhé a 3 cm široké, tvarom pripomínajú uhorku. Listy sú päťpočetné, opadavé.


Liečivé účinky: Vysušená kôra sa v Číne a Japonsku využíva ako liečivý prostriedok. Má protizápalové účinky, pomáha pri ženských chorobách a utišuje bolesť. Plody sú účinné proti rakovine a koreň znižuje teplotu. Listy sa využívajú aj na prípravu osviežujúceho čaju.


Pestovanie: Akébia nie je náročná, vyhovuje jej klasická záhradná pôda a slnečné stanovisko, prípadne polotieň. Dobre znáša aj prechodné sucho. Staršie rastliny s drevnatými výhonmi sú plne mrazuvzdorné do -28°C, mladé rastliny je však vhodné pred zimou chrániť, najmä ak sú vysadené na otvorenom priestranstve. Je to obojpohlavná jednodomá rastlina, ktorá má samčie aj samičie kvety. Pre zlepšenie opeľovania a správny vývoj plodov je však vhodné vysadiť vedľa seba aspoň dve rastliny, ktoré sa budú vzájomne opeľovať. Akébia potrebuje oporu, preto ju vysádzame k múrom, terasám, pergolám a výnimočne ju môžeme použiť aj na pokrytie pôdy. Staršie rastliny odoberajú z pôdy množstvo vody, preto dobre vysušuje staré základy alebo múry. Hoci nevyžaduje pravidelný rez, bočné a vrcholové výhony môžeme podľa potreby skrátiť, čím zároveň podporíme olistenie v spodnej časti.

Doplnkový tovar

Foto

Posledné zobrazené produkty