• Úvod
  • >>
  • Povojník batátový ´ERATO® ORANGE´, kont. 1l

Povojník batátový ´ERATO® ORANGE´, kont. 1l

Novinka

Odroda sladkých zemiakov s jedinečnými srdcovitými listami a oranžovými plodmi.

 
Botanický názov:
Ipomoae batatas ´Erato Orange´
Kontajner:
1 l
Obj. čislo:
9626
Dostupnosť
skladom
 
Cena s DPH:
4,49 €
Cena bez DPH:
3,74 €
-+

Povojník batátový ´ERATO® ORANGE´, kont. 1l

Odroda sladkých zemiakov s jedinečnými srdcovitými listami a oranžovými plodmi.

Parametre a vlastnosti

Stanoviskoslnečné
Pôdapriepustná, piesočnatohlinitá, výživná, mierne kyslá pôda
Intenzita rasturýchlo rastúci
Použitiev kuchyni
Zber plodovIX - X
Český názovPovijnice batátová / Batatovník jedlý ´ERATO®ORANGE´

Charakteristika a pestovanie

Charakteristika: Povojník je koreňová hľuza známa ako batáty alebo sladké zemiaky. Batáty sú vhodné na pestovanie ako okrasná, úžitková alebo izbová rastlina. Povojníky pochádzajú z tropických a subtropických oblastí Strednej Ameriky. Povojník batátový ´Erato® Orange´ sa vyznačuje sa dekoratívnymi, hlboko vykrajovanými listami, ktoré majú srdcovitý tvar. Plody majú tenkú, hnedo červenú šupu a sladkú dužinu oranžovej farby.


Vlastnosti: Energetická hodnota batátov je asi o polovicu vyššia, než u klasických zemiakov. Hľuzy obsahujú 70% vody, 18% škrobu a 6% cukru. Sladkú chuť im zaisťuje fruktóza, glukóza a sacharóza. Batáty obsahujú množstvo betakaroténu, proteínov, vitamíny A, B6 a C, vápnik, draslík, železo a vlákninu. Ďalej obsahujú kyselinu chlórogenovú, kyselinu kávovú, lutein a zeaxantín, ktoré znižuje hladinu cholesterolu v krvi a viažu na seba karcinogénne látky v tráviacom trakte. Konzumovanie sladkých zemiakov je vhodné ako prevencia rakoviny, očných chorôb, depresí a srdcových ochorení. Sladké zemiaky patria medzi najzdravšie potraviny sveta.


Využitie: Batáty sú vhodné na varenie, pečenie, gratinovanie a grilovanie. Používajú sa ako príloha k mäsu a rybám, pripravujú sa z nich kaše, pyré, sú vhodné do polievok a na výrobu dezertov.


Pestovanie: Batáty vysádzame po skončení jarných mrazov, sadenice sa sadia pomerne hlboko podobným spôsobom ako zemiaky. Vysádzajú sa na dostatočne slnečné stanovisko, najvhodnejšia je ľahká, priepustná, výživná, piesočnatohlinitá, mierne kyslá pôda. Po výsadbe je potrebné rastliny dostatočne zaliať. Po zakorenení batáty nevyžadujú príliš veľa vody, polievaním sa však úroda zvýši. Hľuzy sa zberajú po zaschnutí vňate, čo býva spravidla v septembri až začiatkom októbra.

Foto

Posledné zobrazené produkty