Vavrín pravý (Bobkový list) 30-40 cm, kont. 1,5 l

Dekoratívny stálezelený voňavý ker, ktorého listy sa používajú ako korenina.

 
Botanický názov:
Laurus nobilis
Kontajner:
1,5 l
Predajná veľkosť:
30-40 cm
Obj. čislo:
5031
Dostupnosť
skladom
 
Cena s DPH:
9,99 €
Cena bez DPH:
8,33 €
-+

Vavrín pravý (Bobkový list) 30-40 cm, kont. 1,5 l

Dekoratívny stálezelený voňavý ker, ktorého listy sa používajú ako korenina.

Parametre a vlastnosti

Farba kvetuzeleno biela
Doba kvitnutiaIII - IV
Stanoviskoslnečné, polotieň
Pôdavlhká, priepustná, výživná
Použitiekorenina, liečivá rastlina
Mrazuvzdornosť-2°C
Český názovVavřín pravý(Bobkový list)

Charakteristika a pestovanie

Charakteristika: Vavrín pravý, alebo Bobkový list pochádza z Malej Ázie, Iránu a Sírie a je to dekoratívny stálezelený ker/strom , ktorý sa veľmi dobre tvaruje. Má pomerne tvrdé, kožovité listy kopijovitého až oválneho tvaru, ktoré intenzívne voňajú a používajú sa ako korenina do jedla. Od marca do apríla kvitne drobnými kvetmi zelenožltej farby. Plody vavrínu sú čierne alebo fialové vo veľkosti čerešne a majú kôstku.


Pestovanie: V našich podmienkach ho pestujeme v kvetináči. Od jari do jesene sa môže pestovať vonku na záhrade alebo balkóne aj na priamom slnku a pri prvých mrazoch sa premiestni dnu. Znesie teploty do -2C. Zimovať ho treba v chladnej miestnosti, optimálne do 3 -12 °C. Pri nízkych teplotách zálievku výrazne obmedzíme.


Použitie: Listy sa používajú na dochutienie jedála, ale okrem toho majú aj liečivé vlastnosti. Bobkový list obsahuje asi 3% silíc, glykosidy, partenolidy, éterické oleje, triesloviny a horčíny a je prospešný pri bolestiach krížov, kostí, pri cukrovke 2 typu, znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha pri pri reume a artritíde, podporuje trávenie a chuť do jedla priaznivo ovplyvňuje dnu, zmierňuje opuchy a má protizápalové a dezinfekčné účinky. Listy sa sušia, vyrába sa z nich odvar, olej, či obklad. je účinný pri migréne zlepšuje prekrvenie organizmu podporuje pamäť, koncentráciu a sústredenie

Doplnkový tovar

Foto

Posledné zobrazené produkty