Vôňovec citrónový (Citrónová tráva) ´TASTY LEMON´, 20-30 cm, kont. 1 l

Novinka

Atraktívna okrasná tráva s aromatickými liečivými listami, používaná ako ochucovadlo.

 
Botanický názov:
Cymbopogon citratus ´Tasty Lemon´
Kontajner:
1 l
Obj. čislo:
2734
Dostupnosť
skladom
 
Cena s DPH:
6,99 €
Cena bez DPH:
5,83 €
-+

Vôňovec citrónový (Citrónová tráva) ´TASTY LEMON´, 20-30 cm, kont. 1 l

Atraktívna okrasná tráva s aromatickými liečivými listami, používaná ako ochucovadlo.

Parametre a vlastnosti

Stanoviskoslnečné
Pôdapriepustná
Výška0,8 - 1 m
Intenzita rastustredne rýchlo rastúca
Použitiesolitér, v črepníku, v interiéri
Mrazuvzdornosťnie je mrazuvzdorná
Český názovVoňatka citronová ´TASTY LEMON´

Charakteristika a pestovanie

Charakteristika: Citrónová tráva pochádza pôvodne z Ázie. Ide o populárnu trávu, ktorá je pestovaná prevažne na ochucovanie jedál najmä thajskej, vietnamskej a čínskej kuchyne. Používanie je tiež na čaje a tiež ako osvieženie do šatníkov a skríň. Ide o veľmi vytrvalú trávu, ktorá sa pestuje aj na dekoratívne účely. Rastie vo forme hustého trsu. Listy majú príjemnú citrónovú arómu a sú svetlo-zelenej farby so striebristým nádychom. Len zriedka kvitne. Citrónová tráva rastie do výšky 0,8 -1 m .


Použitie v kuchyni: Citrónová tráva sa vďaka svojej výraznej citrónovej aróme využíva na dochucovanie jedál, najmä polievok, rýb bravčového a hydinového mäsa. V prípade použitia v kuchyni sa využíva celá, rozdrvená alebo nakrájaná na kolieska. Môžeme z nej variť chutný, osviežujúci čaj.


Liečivé účinky: Citrónová tráva má liečivé účinky v oblasti znižovania cholesterolu, posilňovania imunity a podporu pohybového ústrojenstva. Z citrónovej trávy sa vyrábajú kozmetické prípravky, esenciálne oleje do kúpeľa. Má antibakteriálne a antidepresívne účinky. Používa sa tiež na zmiernenie opuchov, modrín a liečbe akné. Inhalácia olejov z citrónovej trávy má upokojujúce účinky a lieči dýchacie ťažkosti.


Pestovanie: V našich podmienkach pestujeme citrónovú trávu prevažne v kvetináčoch. Počas zimy ju prenášame do svetlých a chladných miestností s teplotou približne 13 °C. Z rastlín zbierame zhrubnuté stonky, ktoré môžeme krájať alebo rozdrviť a používať na kulinárske účely. Na jar rastlinu zrezávame približne 10 cm nad zemou. V prípade potreby ju hnojíme.

Foto

Posledné zobrazené produkty