- Úvod
- >>
- Novinky 2026
- >>
- Lieska kríková veľkoplodá ´NOTTINGHAMSKÁ´ 120-130 cm, kont. 10 l
Lieska kríková veľkoplodá ´NOTTINGHAMSKÁ´ 120-130 cm, kont. 10 l
Lieska kríková veľkoplodá ´NOTTINGHAMSKÁ´ 120-130 cm, kont. 10 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Corylus avellana ´Notingham´ |
|---|---|
| Predajná veľkosť | 120-130 cm |
| Kontajner | 10 l |
| Zber plodov | IX |
| Stanovisko | slnečné |
| Pôda | vzdušná, priepustná, vlhká |
| Výška | 3 - 4 m |
| Šírka | 2 - 3 m |
| Intenzita rastu | rýchlo rastúca |
| Dostupnosť | skladom |
Popis
Charakteristika: Lieska kríková veľkoplodá ´NOTTINGHAMSKÁ´ je osvedčená a dlhodobo pestovaná odroda, cenená najmä pre spoľahlivú rodivosť a kvalitné jedlé plody. Listy sú široko vajcovité, sýtozelené, s typicky pílkovitým okrajom, na jeseň sa sfarbujú do žltých tónov. Odroda je cudzoopelivá, preto sa pre dosiahnutie bohatej úrody odporúča výsadba v blízkosti inej liesky s rovnakým obdobím kvitnutia. Plody dozrievajú zvyčajne v druhej polovici septembra. Sú stredne veľké, s pevnou škrupinou a chutným, aromatickým jadrom vhodným na priamu konzumáciu aj ďalšie spracovanie.
Pestovanie: Najlepšie prospieva na slnečnom stanovišti alebo v ľahkom polotieni, v priepustnej, živinami bohatej pôde s dostatkom vlahy. Je mrazuvzdorná a dobre prispôsobivá rôznym pestovateľským podmienkamPravidelný rez nie je nevyhnutný, no pomáha udržiavať kompaktný tvar a podporuje tvorbu plodonosného dreva.
