Mäta pieporná, kont. 0,5 l

Prírodná mäta s tmavozelenými listami a stonkami sfarbenými do fialova.

 
Botanický názov:
Mentha piperita
Kontajner:
0,5 l
Predajná veľkosť:
10-15 cm
Obj. čislo:
3472
Dostupnosť
skladom
 
Cena s DPH:
2,49 €
Cena bez DPH:
2,08 €
-+

Mäta pieporná, kont. 0,5 l

Prírodná mäta s tmavozelenými listami a stonkami sfarbenými do fialova.

Parametre a vlastnosti

Farba kveturužová
Doba kvitnutiaVI-IX
Stanoviskoslnečné, polotieň
Pôdavzdušná, ľahká, humózna
Výška v liste40-60cm
Intenzita rasturýchlo rastúca
Použitiepríprava nápojov, jedál
Počet ks na m26-9ks
Vzdialenosť medzi rastlinami40-50cm
Český názovMáta peprná

Charakteristika a pestovanie

Charakteristika: Mäta pieporná je trvácna 30-100 cm vysoká rastlina. Kvitne svetlofialovými klasmi v júni až septembri. Rozmliaždená dužina vonia výrazne mentolom, je chladivá a má korenistú chuť.

Pestovanie: Mäta je vysoko mrazuvzdorná rastlina (do - 28 stupňov), pestuje sa takmer po celom svete. Vyžaduje slnečné stanovisko alebo polotieň a priepustnú, vlhkú humóznu pôdu. Rýchlo sa rozrastá podzemkami a je vhodná aj na pestovanie v kvetináčoch.


Vonkajšie použitie: Hlavnou zložkou mäty je mentol, ktorý zmierňuje svrbenie, bolestivosť a podráždenie kože. Odvar z mäty sa využíva pri bolestiach zubov alebo sa na osvieženie pridáva do kúpeľa.


Vnútorné použitie: Mäta má priaznivé účinky pri tráviacich ťažkostiach, uvoľňuje kŕče, zlepšuje chuť do jedla, tíši podráždený žlčník, posilňuje nervovú sústavu a pôsobí ako mierne afrodiziakum.V kombinácii so saturejkou pomáha pri impotencii a frigidite, s rozmarínom zlepšuje telesný a duševný stav.


Využitie v kuchyni: Silne aromatické mäty sa využívajú na prípravu osviežujúcich letných kokteilov a vynikajúceho čaju. Dekoratívne listy sú výborné na zdobenie pokrmov a nápojov. Mäty s ovocnou a čokoládovou arómou sú vhodné na prípravu desertov, nápojov pre deti a pre tých, ktorí majú radi jemnejšiu chuť mentolu.

Doplnkový tovar

Foto

Posledné zobrazené produkty