Eukalyptus ´SILVER DOLLAR´ 30-40 cm, kont. 2 l
Eukalyptus ´SILVER DOLLAR´ 30-40 cm, kont. 2 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Eucalypthus ´Silver dollar´ |
|---|---|
| Predajná veľkosť | 30-40 cm |
| Kontajner | 2 l |
| Farba kvetu | biela |
| Doba kvitnutia | IV - VI |
| Stanovisko | slnečné, polotieň |
| Pôda | vzdušná, priepustná |
| Výška | 4 -10 m (nestrihaný) |
| Intenzita rastu | rýchlo rastúci |
| Mrazuvzdornosť | -15°C |
| Použitie | solitér do črepníka |
| Dostupnosť | skladom |
Popis
Charakteristika: Kultivar eukalyptu ´SILVER DOLLAR´ pochádza z Austrálie, kde prirodzenie (nestrihaný) rastie ako 4-10 m vysoký stom či ker. Už ako samotný názov napovedá, jeho 5-6 cm veľké modrozelené okrúhle listy, pripomínajúce mincu, nesú výrazný striebristý nádych. Na výhonoch sú usporiadané oproti sebe. Obsahujú vonné silice, vďaka ktorým sa využívajú na výrobu olejov a v aranžérstve.
Liečivé účinky: Na liečebné účely sa používa eukalyptový olej, ktorý sa vyrába z listov stromu. Má ostrú, čistú, sviežu mentolovú vôňu. Eukalyptový olej uvoľňuje upchatý nos, tlmí kašeľ a uľahčuje dýchanie. Zmierňuje svalové a reumatické bolesti. Má antiseptické účinky, prekrvuje kožu, pôsobí proti bolesti a podporuje procesy hojenia. Esenciálny olej z eukalyptu odstraňuje psychickú únavu a vyčerpanie, bolesť hlavy a migrénu.
Pestovanie: Vyžaduje priame slnko až polotieň. Rastliny odolávajú mrazu iba do -15°C, preto ich na Slovensku pestujeme v črepníkoch, ktoré je potrebné na zimu preniesť do chladnej miestnosti s teplotou okolo 10°C. Eukalyptus potrebuje priepustnú pôdu, preto do substrátu primiešavame v malom množstve perlit alebo piesok, aby bola pôda ľahká a vzdušná.
