- Úvod
- >>
- Vresoviskové rastliny
- >>
- Mahónia cezmínolistá ´SMARAGD´ 20-30 cm, kont. 2,5 l
Mahónia cezmínolistá ´SMARAGD´ 20-30 cm, kont. 2,5 l
Mahónia cezmínolistá ´SMARAGD´ 20-30 cm, kont. 2,5 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Mahonia aquifolium ´Smaragd´ |
|---|---|
| Predajná veľkosť | 20-30 cm |
| Kontajner | 2,5 l |
| Farba kvetu | žltá |
| Doba kvitnutia | II - IV |
| Stanovisko | polotieň, tieň |
| Pôda | kyslá, priepustná, vlhká |
| Výška | 80 - 100 cm |
| Šírka | 1 - 1,5 m |
| Intenzita rastu | pomaly rastúci |
| Mrazuvzdornosť | - 29°C |
| Použitie | živý plot, solitér, skupinová výsadba |
| Dostupnosť | skladom |
Popis
Charakteristika: Mahónia cezmínolistá ´Smaragd´ je pôvodom z Ázie a Ameriky. Odroda patrí medzi neopadavé kry, ktoré sa vyznačujú lesklými listami s tŕnitým okrajom. Tieto listy sa s obľubou využívajú do vianočných dekorácií. Farba listov sa neustále mení, mladé listy majú medený odtieň, neskôr sa menia na tmavozelené a na jeseň sa sfarbujú do červených odtieňov. Bohato kvitne od februára do apríla výraznými žltými kvetmi, ktoré rastú na vzpriamených výhonoch. Kvety sa neskôr menia na tmavomodré plody, ktoré sa využívajú na prípravu vína alebo dofarbovanie pravých červených vín.
Pestovanie: Najlepšie rastie v polotieni, vo vlhkej, priepustnej kyslej pôde. Môžeme ju použiť na výsadbu živých plotov, alebo vysadiť v kombinácii s nízkymi ihličnanmi alebo stálezelenými rastlinami.
