- Úvod
- >>
- Exotické rastliny, citrusy
- >>
- Opuncia figová, 20-30 cm, kont. 4 l
Opuncia figová, 20-30 cm, kont. 4 l
Opuncia figová, 20-30 cm, kont. 4 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Opuncia vulgaris /Opuntia ficus-indica |
|---|---|
| Predajná veľkosť | 20-30 cm |
| Kontajner | 4 l |
| Farba kvetu | žltá |
| Doba kvitnutia | V - VI |
| Stanovisko | slnečné |
| Pôda | priepustná, najvhodnejší je substrát pre kaktusy |
| Výška | 2 - 3 m |
| Intenzita rastu | pomaly rastúca |
| Mrazuvzdornosť | -9 °C |
| Použitie | solitér v črepníku, interiérová rastlina |
| Dostupnosť | skladom |
Popis
Charakteristika: Opuncia pôvodne pochádza z Mexika. U nás je známa najmä z dovolenkových destinácií. Nazýva sa aj indiánska figa alebo slonie uši. Rastie ako ker, ktorý tvoria oválne zhrubnuté výhonky rastúce košato vo viacerých poschodiach. Na výhonkoch sú jemné štetinovité tŕne, preto s ňou manipulujeme opatrne. Na vrchných výhonkoch kvitnú obojpohlavné, veľké žlté kvety, z ktorých sa tvoria oválne až hruškovité plody, pripomínajúce figy. Ich farba prechádza od zelenej cez červenú až po žltú, rovnakú farbu má aj dužina, ktorá je krehká, sladká a šťavnatá s chuťou podobnou melónu. Využitie zrelých plodov je hlavne ako surové ovocie, prípadne do ovocných šalátov.
Pestovanie: Opunciu pestujeme v nádobách. Umiestňujeme ju na slnečné stanovisko, od jari až do prvých mrazov môže byť pestovaná vonku. Na zimu ju prenášame dovnútra, pretože silnejšie mrazy by jej mohli uškodiť. Pôda musí byť priepustná, nesmie zadržiavať vodu. Najvhodnejšie je použiť substrát na kaktusy, do ktorého sa primieša drť. Na zálievku nie je náročná, v horúcich dňoch je vhodné ju večer porosiť. Pri prezimovaní vonku je pre opunciu nebezpečné nadmerné mokro, preto pri stálych dažďoch pri teplotách okolo nuly je dobré chrániť rastlinu prenosnou strieškou, aby rastlina neodhnila.
