- Úvod
- >>
- LETO V ZÁHRADE
- >>
- Rastliny na terasu
- >>
- Mrazuvzdorný banánovník , 20-30 cm, kont. 1 l
Mrazuvzdorný banánovník , 20-30 cm, kont. 1 l
Mrazuvzdorný banánovník , 20-30 cm, kont. 1 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Musa sikkimensis |
|---|---|
| Predajná veľkosť | 20-30 cm |
| Kontajner | 1 l |
| Doba kvitnutia | VI-VIII |
| Stanovisko | slnko, polotieň |
| Pôda | priepustná, vlhká, výživná |
| Výška | 3 - 4,5 m |
| Mrazuvzdornosť | -20 °C (chránený) |
| Dostupnosť | na sklade |
Popis
Charakteristika: Banánovník pochádza zo severovýchodnej Ázie. Odroda je rýchlo rastúca, v dospelosti dorastá až do výšky 4,5 metrov. Typický je tento banánovník aj vďaka červenému pruhu, ktorý je dobre viditeľný na jeho listoch. Odroda kvitne od októbra do apríla. Plody majú sladkastú dužinu a obsahujú niekoľko semien. Banánovník je vhodný na výsadbu exotických záhrad, ku bazénom. Je dosť odolný proti chladu a môže prežiť vonku aj v mrazivej zime, ak je dobre chránený.
Pestovanie: Najvhodnejšie miesto na výsadbu je priame slnko alebo mierny polotieň. Pôda by mala byť priepustná, výživná a vlhká, nie však premočená. Na jar je vhodné prihnojovať hnojivom s obsahom dusíka, čím podporíme bujný rast, od leta hnojíme hnojivom s vyšším obsahom draslíka. V zime je najdôležitejšia zimná ochrana koreňov. Nadzemnú časť po prvých mrazoch zrežte nad úrovňou zeme a z lístia a slamy vytvorte kryt koreňov o priemere 40-50 cm. Celý ho potom prekryte napr. fóliou, z dôvodu zabránenia prílišnej vlhkosti pôdy. Na jar (koniec apríla) začína rastlina od koreňov rašiť, takže vtedy je vhodné prikrývku opatrne odstrániť.
