Šalvia lekárska ´CULINARIA´ kont. 1 l
Šalvia lekárska ´CULINARIA´ kont. 1 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Salvia officinalis ´Culinaria´ |
|---|---|
| Kontajner | 1 l |
| Farba kvetu | svetlofialová |
| Doba kvitnutia | VI - VII |
| Stanovisko | slnko, polotieň |
| Pôda | priepustná |
| Výška v kvete | 30 - 40 cm |
| Intenzita rastu | stredná |
| Mrazuvzdornosť | -18°C |
| Použitie | trvalkové záhony, nádoby |
| Vzdialenosť medzi rastlinami | 40 cm |
| Počet ks na m2 | 5 - 7 ks |
| Dostupnosť | skladom |
Popis
Charakteristika: Liečivá šalvia ´CULINARIA´ je charakteristická svojimi hebkými zelenými listami so striebristým nádychom. Kvitne svetlofialovými kvetmi počas celého leta. Vytvorí pravidelný hustý trs, ktorý pôsobí dekoračne po celý rok, dokonca aj v zime. Vyznačuje sa kompaktnejším, nižším vzrastom, dorastá do výšky približne 30 cm.
Liečivé účinky: Šalvia lekárska má silný protibakteriálny účinok, osvedčený pri všetkých chorobách ústnej dutiny a hrdla, výborne sa uplatňuje pri zápale ďasien a paradentóze. Čaj zo šalvie odstraňuje nočné potenie a pomáha pri pracovnej preťaženosti a nervozite. Šalvia sa tiež využíva ako korenina do jedál.
Pestovanie: Šalvia je nenáročná trvalka. Vyžaduje priepustnú záhradnú pôdu a slnečné alebo polotienisté stanovisko. Polievať ju treba opatrne, pretože neznáša premokrenú pôdu. Je to výborná rastlina do zmiešaných trvalkových záhonov vďaka výrazne dekoračným listom a bohatému kvitnutiu.
