- Úvod
- >>
- Popínavé rastliny
- >>
- Zemolez ovíjavý ´SEROTINA´ 40-50 cm, kont. 2 l, vyviazaný
Zemolez ovíjavý ´SEROTINA´ 40-50 cm, kont. 2 l, vyviazaný
Zemolez ovíjavý ´SEROTINA´ 40-50 cm, kont. 2 l, vyviazaný
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Lonicera periclymenum ´Serotina´ |
|---|---|
| Predajná veľkosť | 40-50 cm |
| Kontajner | 2 l |
| Farba kvetu | krémovo-purpurová |
| Doba kvitnutia | V - VI |
| Stanovisko | slnko, polotieň |
| Pôda | všetky typy pôd |
| Výška | 4 - 6 m |
| Šírka | 1 - 1,5 m |
| Intenzita rastu | rýchlo rastúca |
| Mrazuvzdornosť | - 27 °C |
| Použitie | pergoly, altánky, balkóny |
| Dostupnosť | skladom |
Popis
Charakteristika: Zemolez ovíjavý je pôvodom z Európy a Maroka. Je to popínavý, lianovitý opadavý ker, s pomerne hustým a pravidelným vetvením. Kultivar ´SEROTINA´ kvitne v máji až júni zaujímavými trúbkovitými kvetmi krémovej a purpurovej farby. Kvety sú mimoriadne voňavé a sú veľkým lákadlom pre motýle a včely. Z kvetov sa po odkvitnutí tvoria karmínovočervené plody, ktoré slúžia ako potrava pre vtáctvo. Opadavé listy sú tmavo zelenej farby, široko eliptické.
Pestovanie: Zemolez nemá úpony na prichytenie a preto na pokrytie múrov a stien potrebuje mriežku alebo oporu, okolo ktorej sa bude ovíjať. Vyhovuje mu klasická výživná záhradná pôda a slnko alebo plotieň. Je plne mrazuvzdorný.
