Brunera veľkolistá ´ALEXANDER´ S GREAT®´ kont. 0,5 l
Brunera veľkolistá ´ALEXANDER´ S GREAT®´ kont. 0,5 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Brunnera macrophylla ´Alexander´s Great´ |
|---|---|
| Kontajner | 0,5 l |
| Farba kvetu | modrá |
| Doba kvitnutia | IV - V |
| Stanovisko | polotieň, tieň |
| Pôda | priepustná, vlhká |
| Výška v liste | 25 cm |
| Výška v kvete | 35 cm |
| Intenzita rastu | stredná |
| Mrazuvzdornosť | -34°C |
| Použitie | skupinová výsadba, okraj záhona, črepník |
| Vzdialenosť medzi rastlinami | 30-40 cm |
| Dostupnosť | skladom |
Popis
Charakteristika: Brunera veľkolistá, ktorú nazývame aj nepravá nezábudka, je u nás pomerne málo známa. Kultivar ´ALEXANDER´ S GREAT´ má prekrásne veľké listy v striebristo zelených odtieňoch, ktoré sú pokryté výraznou tmavozelenou žilnatinou. Listy majú srdcovitý tvar. Počas jarných mesiacov kvitne malými kvetmi v nezábudkovomodrej farbe. Vyníma sa v skupinových výsadbách, na okrajoch záhonov alebo medzi drevinami. Pôsobivo vyzerá aj v kvetináčoch, prípadne ako solitér. Brunery sú tiež vďačnými pôdopokryvnými rastlinami potláčajúcimi rast buriny.
Pestovanie: Vhodným stanoviskom je polotieň a tieň, neobľubujú horúce poludňajšie slnko a vyžadujú priepustnú pôdu a trvalú vlhkosť. Pri nedostatku vlahy môže dôjsť k zhnednutiu okrajov listov, proti odparovaniu vody pomôže vrstva mulčovacej kôry. Staré listy sa strihajú na jeseň, čím sa vytvorí priestor pre nové listy. Je plne mrazuvzdorná.
