Dúška tymiánová ´SHEPHERDS´ kont. 0,5 l
Dúška tymiánová ´SHEPHERDS´ kont. 0,5 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Thymus Vulgaris ´SHEPHERDS´ |
|---|---|
| Predajná veľkosť | 10-15 cm |
| Kontajner | 0,5 l |
| Farba kvetu | fialová |
| Doba kvitnutia | VI- VIII |
| Stanovisko | slnečné |
| Výška | 15-25 cm |
| Mrazuvzdornosť | -20 °C |
| Dostupnosť | skladom |
Popis
Charakteristika: Dúška tymiánová ´SHEPHERDS´ patrí medzi nízke trvalky s kompaktným tvarom. Na drevnatých stonkách vyrastajú malé, tmavozelené lístky. Počas leta kvitne svetloružovými kvetmi s intenzívnou arómou. Rastlina je mrazuvzdorná do - 20 °C. Odroda pochádza zo Stredomoria a je mimoriadne obľúbená v kulinárstve.
Liečivé účinky: Dúška tymiánová je aromatická bylinka, ktorá má posilňujúce a protizápalové účinky najmä pri zápaloch ústnej dutiny. Využíva sa aj v gastronómii. Zbierame stonky a listy, ktoré používame buď v čerstvom alebo sušenom stave na dochucovanie mäsa, šalátov a rýb.
Pestovanie: Dúška tymiánová potrebuje suchšiu pôdu a slnečné stanovisko. Ideálnym miestom je skalka, črepník alebo okraj záhona. Na zimu je vhodné ju zakryť.
