Oregano bielo panašované ´PANTA´, kont. 1 l
Oregano bielo panašované ´PANTA´, kont. 1 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Origanum vulgare ´Panta´ |
|---|---|
| Kontajner | 1 l |
| Farba kvetu | bledoružová |
| Doba kvitnutia | VIII-IX |
| Stanovisko | slnečné |
| Pôda | suchšia, priepustná, hlinito-piesočnatá |
| Výška v liste | 10 cm |
| Výška v kvete | 30 cm |
| Intenzita rastu | stredná |
| Použitie | korenina, liečivá bylinka |
| Dostupnosť | skladom |
| Hmotnosť | 0,4 kg |
Popis
Charakteristika: Oregáno ´Panta´ je aromatická rastlina s bledoružovými kvetmi. Listy majú oválny tvar a zaujímavé sfarbenie. Okraj zeleného listu sa sfarbuje do krémova. Tento druh dorastie do výšky len 30 cm a vytvára hustý koberček.
Liečivé účinky: Lieči chrípku, kašeľ, bolesti hlavy, upokojuje nervy a pomáha pri nespavosti. Podporuje chuť k jedlu a trávenie.
Pestovanie: Oregáno obľubuje slnečné stanovisko a hlinito-piesočnatú priepustnú pôdu. Je výborne mrazuvzdorné (až do - 28 stupňov) a dobre sa pestuje aj v nádobách. Rastliny je prospešné po odkvete zostrihnúť na 5-10 cm, podporí sa tak tvorba nových výhonkov, lepšie kvitnutie a kompaktnejší vzrast.
Využitie v kuchyni: Oregano sa používa na dochutenie pokrmov, napr. zeleninových šalátov, polievok, omáčok a mäsa. Je súčasťou mnohých koreniacich zmesí. Obľúbené je najmä v Stredomorí. Možno ho použiť v čerstvom, ale aj sušenom stave.
