- Úvod
- >>
- Okrasné stromy
- >>
- Platan javorolistý 220-230 cm, kont. 15 l
Platan javorolistý 220-230 cm, kont. 15 l
Platan javorolistý 220-230 cm, kont. 15 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Platanus acerifolia |
|---|---|
| Predajná veľkosť | 220-230 cm |
| Kontajner | 15 l |
| Stanovisko | slnečné, polotieň |
| Pôda | priepustná, výživná, vlhá |
| Výška | 20 - 25 m |
| Mrazuvzdornosť | - 29 °C |
| Použitie | solitér |
| Dostupnosť | skladom |
Popis
Charakteristika: Platan javorolistý je nádherný vysoký strom, ktorý je vhodný do veľkých záhrad, či parkov. Má lesklé, veľmi veľké ( 20- 22 cm široké ) listy, pripomínajúce listy javora, svetlo zelenej farby. Na jeseň sa vyfarbujú do odtieňov žltej a hnedej. Po opade listov zaujme svojou olupujúcou sa kôrou. Tá je svetlo šedá a v mieste odlúpenia zanecháva hnedé, šedé a zelené škvrny, čo je veľmi dekoratívne najmä v zime. V priebehu mája kvitne drobnými kvetmi zelenkavej farby, ktoré neskôr dozrievajú ako pichľavé guľôčky, ktoré sa držia na strome počas celej zimy. Platan javorolistý dominuje vo výsadbe v londýnskych uliciach, preto sa nazýva aj London Plane.
Pestovanie: Platan vysádzame na slnečné, prípadne polotienisté stanovisko s výživnou, priepustnou a vlhkou pôdou. Dobre znáša aj znečistené ovzdušie. Veľmi pekne vynikne ako solitér, ale aj v skupinovej výsadbe.
