Levanduľa úzkolistá ´HIDCOTE WHITE´ kont. 1,5 l
Levanduľa úzkolistá ´HIDCOTE WHITE´ kont. 1,5 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Lavandula angustifolia ´Hidcote White´ |
|---|---|
| Kontajner | 1,5 l |
| Farba kvetu | biela |
| Doba kvitnutia | VI - IX |
| Stanovisko | slnečné |
| Pôda | suchšia, priepustná |
| Výška v liste | 20-30 cm |
| Výška v kvete | 30-40 cm |
| Intenzita rastu | stredná |
| Mrazuvzdornosť | -28°C |
| Použitie | skalky, trvalkové záhony, nízky živý plot, balkóny a terasy |
| Vzdialenosť medzi rastlinami | 50 cm |
| Počet ks na m2 | 5 - 7 ks |
| Dostupnosť | skladom |
Popis
Charakteristika: Levanduľa ´HIDCOTE WHITE´ je vždyzelená trvalka, ktorá vyniká bohatým kvitnutím počas celého leta až do neskorej jesene. Biele klasnaté kvety rastú na dlhých neolistených stonkách. Listy sú kopijovité, striebornozelenej farby. Táto odroda je silne aromatická. Vytvára kompaktný trs, ktorý dosahuje výšku 30-40 cm. Levanduľa vynikne v skupinovej výsadbe a keďže sa rýchlo rozrastá, už za krátky čas vytvorí súvislú kvitnúcu plochu. Kvety sa využívajú na vytvorenie sušených dekorácií, pretože sú aromatické a po vysušení si zachovávajú pôvodný tvar. Kvety na sušenie striháme tesne pred plným rozkvitnutím.
Liečivé účinky: Levanduľa má protizápalové účinky, priaznivo pôsobí na zdravý spánok, má upokojujúce účinky a tiež priaznivo pôsobí na trávenie.
Pestovanie: Levanduľa je suchomilná trvalka, preto ju treba polievať tak, aby bol substrát iba mierne vlhký, nie premokrený. Prehnaná zálievka môže spôsobiť odumretie koreňového systému. Vyžaduje slnečné a suché stanovisko. Na jeseň ju nestriháme, pretože prezimuje vo forme nadzemnej časti, striháme ju až na jar maximálne na 1/2 výšky. Levanduľa sa často pestuje aj v črepníkoch, na balkónoch a terasách.
