- Úvod
- >>
- Pôdopokryvné rastliny, náhrada trávnika
- >>
- Trvalky
- >>
- Na slnko
- >>
- Materina dúška ´ELFIN´ kont. 0,5 l
Materina dúška ´ELFIN´ kont. 0,5 l
Materina dúška ´ELFIN´ kont. 0,5 l
Parametre a vlastnosti
| Botanický názov | Thymus serpyllum ´Elfin´ |
|---|---|
| Kontajner | 0,5 l |
| Farba kvetu | ružová, fialová |
| Doba kvitnutia | VI - VIII |
| Stanovisko | slnečné |
| Pôda | kamenistá, kyprá piesočnatá |
| Výška | 5-8 cm |
| Intenzita rastu | rýchlo rastúci |
| Mrazuvzdornosť | -28°C |
| Použitie | gastronómia, liečivé bylinky |
| Vzdialenosť medzi rastlinami | 20-30 cm |
| Dostupnosť | skladom |
Popis
Charakteristika: Materina dúška ´ELFIN´ je aromatická trvalka kompaktného tvaru. Stonky sú pokryté drobnými, lesklými zelenými listami. Tento očarujúci kultivar kvitne v lete množstvom ružovolevanduľových kvetov. Vytvára kompaktný voňavý vankúš, ktorý rastie do výšky 5-8 cm a šírky 30 cm. Pôsobí veľmi dekoratívne ale má aj významné liečivé účinky. Môže sa z nej uvariť nielen čaj, ale tiež sirup. Nazýva sa aj ako prírodné antibiotikum, má dezinfekčné a antiseptické účinky.
Pestovanie: Materina dúška potrebuje suchšiu pôdu a slnečné stanovisko. Ideálnym miestom je skalka alebo črepník alebo okraj záhona, kde zakrátko vytvorí súvislý koberec.
