Prvosienka jarná ´CABRILLO YELLOW´ kont. 0,5 l

Novinka

Atraktívna odroda so žiarivo žltými kvetmi a kontrastnými svetlozelenými listami.

 
Botanický názov:
Primula veris
Kontajner:
0,5 l
Predajná veľkosť:
10-15 cm
Obj. čislo:
7648
Dostupnosť
skladom
 
Cena s DPH:
3,19 €
Cena bez DPH:
2,66 €
-+

Prvosienka jarná ´CABRILLO YELLOW´ kont. 0,5 l

Atraktívna odroda so žiarivo žltými kvetmi a kontrastnými svetlozelenými listami.

Parametre a vlastnosti

Farba kvetužltá
Doba kvitnutiaIII - IV
Stanoviskoslnko, polotieň, tieň
Pôdavlhká, priepustná,výživná
Výška v liste10-15 cm
Výška v kvete20-30 cm
Intenzita rastustredne rýchlo rastúca
Použitietrvalkové záhony, črepník
Vzdialenosť medzi rastlinami20 - 30 cm
Mrazuvzdornosť-25°C
Český názovPetrklíč jarní ´CABRILLO YELLOW´

Charakteristika a pestovanie

Charakteristika: Prvosienka ´Cabrillo Yellow´ sa vyskytuje prirodzene najmä v Európe a v Ázii. Jej názov je odvodený z latinského primus – prvý a ver – jar, čo znamená, že prvosienka patrí medzi prvé jarné kvety. Táto trvalka vytvára prízemnú ružicu svetlo zelených listov, ktoré sú zo spodnej strany plstnaté. Kvitne od apríla do mája žiarivo žltými, aromatickými kvetmi. Odroda dorastá do 20-30 cm. Rastlina je plne mrazuodolná. Je mimoriadne vhodná na výsadbu do skaliek, trvalkových výsadieb alebo nádob.


Liečivé účinky: Je to liečivá bylina so širokým využitím. Prvosienka obsahuje flavonoidy, vitamín C, silicu, kyselinu askorbovú a kremičitú a saponín, ktorý zrieďuje hlieny v prieduškách a pľúcach, čím uľahčuje vykašliavanie a súčasne má aj protizápalový účinok. Prvosienka sa používa aj na liečbu migrény, pri nespavosti, nervových poruchách, prečisťuje krv a má upokojujúce účinky. Táto rastlina má aj močopudné účinky a pomáha aj pri reumatických ťažkostiach. Najčastejšie sa z nej zbierajú kvety, z ktorých sa varia čaje, robia sa rôzne výluhy a sirupy. Zbierajú sa aj listy, ktoré sa spolu s kvetmi môžu použiť aj do jarných šalátov. Z prvosienky sa vyrábajú aj rôzne maste, oleje a dokonca aj prvosienkové víno. Kúpeľ v odvare z celej rastliny pôsobí blahodárne pri bolestiach kĺbov.


Pestovanie: Prvosienka obľubuje vlhkú, priepustnú a humóznu pôdu. Na stanovisko nie je náročná, vyhovuje jej priame slnko, polotieň, prípadne aj tieň.

Doplnkový tovar

Foto

Posledné zobrazené produkty